top of page

Nejkrásnější řeka na světě

Yāmuna-tīra-vana-cārī

22.listopad
Dnes dojde k mému "blízkému setkání třetího druhu". Ne s mimozemšťany, ale s makakem rhesus. Ale nejprve si s Angara-purnou zajdeme do chrámu, byť se zpožděním, na ranní aráti. Poté trávíme čas meditací a pak následuje čtení z pátého zpěvu Šrímad Bhagavatamu. Čtení je spojeno s přednáškou o duchovním životě a duchovních hodnotách. Každé ráno před snídaní probíhá v chrámu Krišny a Balaráma podobné čtení a přednáška. Přednášející, většinou nějaký guru, přečte jeden či více veršů ze Šrímad Bhágavatamu i s jejich anglickým překladem a doprovodným komentářem Bhaktivédanty Svámího a poté se ujme okomentování daného komentáře. Občas se při takové přednášce drží tématu daného veršem, mnohdy ale přejde k vlastní agendě, bez ohledu na to, o čem se mluvilo ve verši. Dnešního rána se tak tedy dozvídáme, že chce-li člověk dosáhnout duchovního pokroku, neměl by naslouchat výkladům Písem od nikoho než od následovníků Bhaktivédanty Svámího, a i to jen od takových, kteří jsou pěkně organizování v organizaci jím založené, ISKCONu. Jinak prý budeme zmateni a duchovní život bude v troubě. To s tou troubou je samozřejmě můj dodatek, dotyčný guru to řekl mnohem kulantněji. Zmateni tím, že můžeme být zmateni, odcházíme po přednášce na snídani. Kam jinam než tam, kde se rozdává Food For Life.

Po snídani jdeme do města, zjistit, kde je pošta a banka a pak zamíříme k řece. Vrindávanem protéká řeka Jamuna. Pramení tak jako Ganga v Himalájích a po 1370 kilometrů dlouhé pouti se do Gangy vlévá v Prajágu neboli Allahabádu. Jejich soutok tvoří snad nejpopulárnější poutní místo Indie. Jamuna protéká Dillím, Mathurou a Agrou a je považována za stejně posvátnou řeku jako je Ganga. Pro krišnaity snad ještě posvátnější, poněvadž právě v řece Jamuně se Krišna v Mathuře a Vrindávanu před pěti tisíci lety radoval a dováděl se svými pasačkami. Co je méně známý či alespoň méně zdůrazňovaný fakt, řeka Jamuna tvoří hranici výskytu slona indického. Podle legendy byla Jami neboli Jamuna dcerou slunečního boha Surji a společně se svým dvojčetem, bratrem Jamou byli prvními lidmi. Takže ne Adam a Eva, ale dvojčátka Jama a Jami. V hiduismu je Jamuna považována za bohyni mateřství, Tibeťané ji považují za bohyni smrti a jejího bratra za strážce duchovních praktik. Dle hinduistů nemá ovšem podsvětí na starosti Jamuna, ale Jama, jinak také bůh spravedlnosti, což souvisí s tím, že posílá hříšníky do horoucích pekel. V každém případě, ať podsvětí vládne Jama či Jami, jde zřejmě o rodinný byznys. Jako v tom seriálu Six Feet Under.

K Jamuně jsme dorazili u Kéši Ghátu. Je to místo, kde kdysi Krišna zabil démona Kéšiho. Každý večer při západu slunce se tu koná obřad aráti. Jamuna na vás dýchne něčím zvláštním. Určitě má něco do sebe. Kdo se prý v ní na Kéši Ghátu vykoupe, nemusí už na žádná jiná svatá místa, neboť se mu dostane téhož užitku jako by podstoupil koupel na všech posvátných místech co jich jen na světě je. Nekoupeme se. Je zima a navíc jsme duchovní barbaři. Namísto koupele zíráme na množství krav, které se tu volně potulují.

bottom of page