top of page

Rozhovor

Online rozhovor o Indii a trochu i o Mexiku namísto předmluvy

Kde se ti líbilo víc, v Mexiku nebo v Indii?

Z Mexika znám jenom špinavou Tijuanu, byl jsem tam prakticky bez peněz, zatímco v Indii jsem viděl trošinku víc míst a měl jsem dost peněz na pobyt. Na druhou stranu, v Mexiku jsem měl pár přátel a jezdila za mnou několikrát týdně ze San Diega Nora. 

Líbilo se mi všude kde jsem kdy byl, všechno má svůj půvab i své stinné stránky.

Co vlastně dělá Indii Indií?

Hinduismus.

Opravdu se před chrámy zouvají, i když je jinak všude taková špína?

Ano, před některými chrámy mají i místo na omytí nohou. Jsou ulice, kde musíš jít po vozovce, chodníky jsou plné hovínek - lidských.

Jací jsou lidé?

Nikde jsem nezažil takovou pohostinnost jako v indické rodině.

Jak jsi se do té rodiny dostal?...nebo to bylo myšleno obrazně?

Stopoval jsem a vzali mě dva kluci, co jeli na skútru. Seděli jsme na něm tři. Když jsme přijeli do jejich města, ptali se jestli chci na výpadovku nebo přespím u nich a budu pokračovat dalši den. Pozvání do rodin jsem tam dostal několikrát, ale jen v tomto případě jsem toho využil.

To je neuvěřitelné. Jaké tam mají postavení ženy?

Je rozdíl mezi městy a venkovem, ale řekl bych, že mají větší respekt mužů než ženy v Mexiku.

Jak ti chutnala jejich kuchyně?

Zbožňuji indickou kuchyni. Jsou většinou vegetariáni.

Co Indové pijí? Jak se baví?

Pijí čaj. Ve velkém - převzali to od Anglánů a pijí ho s mlékem. Co se zábavy týče, mají ohromnou spoustu různých svátků souvisejících s hinduismem a k tomu (podobně jako Mexičani) jsou okouzleni americkým způsobem života, takže mají rádi VŠECHNO made in USA. Sebevětší hovadinu, hlavně že je z Ameriky. Víš že v Indii se točí nejvíc filmů na světě?

Z jakého duvodu?

Z jakého důvodu jsou okouzleni Amerikou? Indie je země třetího světa a myslí si, že když budou imitovat USA, budou se mít taky dobře.

Jaká je tam krajina?

Byl jsem jen v severní části: suchá oblast, pokud není zrovna období dešťů. Mrzí mě, že jsem nebyl v Himalájích, ale to bych tam musel být v létě. Taky bych jednou chtěl na jih Indie.

Jsou tam taky takové rozdíly mezi lidmi?

To co ti říkám o Indii či předtím o Mexiku jsou moje subjektivní dojmy. Rozdíly jsou tam obrovské, jen se s nimi jinak vyrovnávají. Díky jiné životní filozofii pramenící z védských písem.

bottom of page